İndirim Hesaplama

İndirim Hesaplama, ne kadar indirim aldığınızı veya yüzde olarak ne kadar indirim aldığınızı hesaplamanıza yardımcı olur.

Doldurulması zorunlu alanlar.

Normal Fiyat:

İndirim Oranı (%):İndirim Hesaplama: İndirim Tam Olarak Nedir ve İndirim Nasıl Hesaplanır?


İndirim, bir ürün, mal veya hizmet için olsun, fiyattaki herhangi bir düşüşü tanımlamak için kullanılan bir terimdir. İskonto terimi ise indirim için başka bir kelimedir. Sezonun kapanması, yeni bir özel kampanyanın başlaması veya bir işletmenin kapanması gibi belirli olaylar meydana geldiğinde, sektör veya bireysel işletmeler indirimli fiyatlar sağlayabilir yani fiyatlarına toplu iskontolar yapabilirler. Bu indirimleri hesaplamak için kullanılabilecek birkaç farklı denklem vardır. Bunları matematik formülleri ile manuel hesaplayabileceğiniz gibi hesap makinesi ile de yapabilirsiniz. Elbette hesap makinesi de direkt dört işlemi yapmanızı gerektirmese de indirim formülünü kurgulamanızı gerektirecektir. Öte yandan internetteki indirim hesaplama araçları ve siteleri ile otomatik olarak sadece indirim oranı ve güncel fiyatı ya da indirimli fiyatı veri olarak girerek indirim hesaplaması yapabilirsiniz.


Genel olarak kelime anlamı gereği, indirim olduğunda, indirimli olarak sunulan fiyat, normal fiyattan sunulan fiyattan daha düşük olacaktır. Yılın belirli zamanlarında, perakendeciler hala mevcut olan stok miktarını yönetmek için belirli mallarda indirimler sunarak belirli malların maliyetini düşürürler.


İndirimler için yüzde oranı nedir? Bu numaraya nasıl ulaşılıyor?


Bir indirim hesaplama uygulaması ya da yazılımı, ister basit ister karmaşık olsun, indirim uygulandıktan sonra bir ürünün fiyatını ve hatta tasarruf ettikleri para miktarını belirlemelerini sağladığı için alışveriş yapanlar için yararlı bir araç olabilir. Bu online indirim hesaplayıcıyı sadece başlangıç fiyatını değil, aynı zamanda satış fiyatını veya uygulanan orijinal fiyatın yüzdesini belirlemek için de kullanabilirsiniz. Öte yandan, internetteki internet hesaplama yazılımları dışında, yüzde indirimleri hesaplayan bir hesap makinesine de başvurabilirsiniz.


Indirim hesaplama

Bu uygulama, müşteriler için bir satış indirimi hesaplama aracı olarak hizmet verirken, aynı zamanda fiyat pazarlığı ve pazarlıklarında onlara yardımcı olur. Basitçe, yukarıda bulunan indirimli fiyatlar için hesaplayıcıyı kullanarak en son indirimli fiyattan ne aldığınızı hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz. Bunun dışında bu % indirim hesaplayıcısını kullanarak eğer satış mesleğindeyseniz ürünü hangi fiyattan satacağınızı da belirleyebileceksiniz.


İskonto oranı, bir ürünün normal fiyatının altında indirimli bir fiyatla satılmasından kaynaklanan indirim tutarının (normal fiyat ile indirimli fiyat arasındaki fark) normal fiyata oranıdır. İndirim tutarı, normal fiyat ile indirimli fiyat arasındaki farkla aynıdır. Yüzde iskonto oranını elde etmek için kullanılan iskontoları hesaplama formülü aşağıdadır:


İndirim Oranı (yüzde) = ((Normal Fiyat - Satış Fiyatı) / Normal Fiyat) x 100Matematik formüllerinde öğrendiğimiz indirim hesaplama formülü her zaman bu şekildedir ve aslında indirim hesaplama makinelerinin de kullandığı temel mantık budur.


  1. Belirlenmiş Liste fiyatı x (100 - indirim)/100. Bu formül sizi cevaba hızlı ve kolay bir şekilde ulaştıracaktır.
  2. Ürünün normal fiyatı 200 Türk Lirası olup, indirim oranı bu tutarın yüzde kırkı kadar olduğunu düşünelim.
  3. Orijinal fiyatının üzerinden işleme başlarsak; 200 x (100-40/100 = 200x60/100 = 12000/100 = 120 lira’ya satın alınabilir.
  4. İndirim oranı, ikinci teknik kullanılarak ondalık sayıya da dönüştürülebilir. Standart fiyatı alıp daha önce keşfettiğiniz oranla çarpıyorsunuz (yüzde 40 = 0,4 çarpı 1 - 04 = 0,6).
  5. Fiyatın 200 x 0,6 = 120 Türk Lirası'na düşürüldüğünü tek adımda bulabilirsiniz.

İndirimlerin nasıl hesaplanacağını öğrenme sürecini çok daha basit hale getiren çeşitli indirim hesaplama araçları mevcuttur. Bu araçları kullanmak, malların kendisinin oranını, fiyatını ve indirimli fiyatını belirlemek için size en uygun yöntemi sağlayacaktır.


İndirim hesaplama aracını kullanarak mümkün olan en basit şekilde indirimi hesaplarsanız en kesin sonuçlara ulaşırsınız.


Yüzde İndirimimin Nedir? İndirimin yüzdesi nasıl hesaplanır?


Yüzde indirimini (yüzde 30, yüzde 40, yüzde 50, yüzde 70...) belirlemek için normal fiyatı (başlangıç fiyatı) kullanmak istediğiniz indirim yüzdesi ile çarpmanız gerekir. Daha sonra sonuç alınıp 100'e bölünerek toplam indirim tutarı hesaplanabilir. İndirimi yansıtan fiyata ulaşmak için önce normal fiyatı belirlemeli, ardından indirim tutarını bu toplamdan düşmelisiniz.


  1. Örneğin, 40 TL’lik bir ürüne yüzde 60 indirimle sahip olacağınızı varsayalım.
  2. 40 × 60 = 240 / 100 = 24 ₺ (indirim tutarı). Bundan sonra orijinal fiyattan iskonto tutarını çıkararak eksilen tutarı belirleyebiliriz: 40 eksi 24 = 16
  3. Hem daha hızlı hem de daha bilimsel bir hesaplama istiyorsanız, tamamlanan iskonto oranının 100:100 eksi 60'a eşit olan kısmını %40 olarak hesaplayabilirsiniz.
  4. Oranı ilk fiyatla çarptığımızda ve sonra 100'e böldüğümüzde, 40 Türk lirasının yüzde kırk ile çarpımı ile aynı sonucu elde ederiz, yani 1600 bölü yüze eşittir.
  5. 16 TL’dir.

Yüzde İndirimi Kolay ve Zamandan Verimli Şekilde Hesaplama:


Hesap Makinesi ile İndirim Hesaplama Aynı İndirim Hesaplamasını hesap makinesi kullanarak yapmak istiyorsanız, hesap makinesine "120 x 30 Yüzde Eşittir" demeniz yeterlidir. Ancak bunu iPhone markasının cep telefonlarında yapabilmek için "120 eksi yüzde 30 eşittir" demeniz gerekecek.


Çevrimiçi Araçlarla İndirimleri Hesaplama


Alışverişinizi çevrimiçi yapmanın bir avantajı, alışveriş yapmak için bir hesap oluşturmanıza gerek olmamasıdır. Online satın almayı kolaylaştıran web siteleri, size fiziksel işletmelerde sunulanlardan çok daha şeffaf indirim hesaplama seçenekleri sunar.


Maliyetleri Yuvarlayın:


İlk olarak, hesaplamanızı biraz daha az karmaşık hale getirmek için fiyatları yuvarlamakta özgürsünüz. Örneğin, 48,30 Türk Liralık liste fiyatından yüzde altmış indirimin reklamını yapan bir etiketle karşılaşırsınız. Önce bu tutarı 50 TL’ye yükseltin, böylece 48.30'un yüzdesinin ne olduğunu bulmak için hem yorulma hem de ondalıklı sayılar ile işlem hatası yapma riskine girmenize gerek kalmaz. Hızlı bir şekilde hesap oluşturduktan sonra satın alma işleminize devam edebileceksiniz.


Çarpma veya Bölme:


Yüzde elli, yüzde altmış, yüzde yetmiş beş veya yüzde seksen gibi belirli iskonto oranlarını hızlı ve basit bir şekilde hesaplamak istiyorsanız, yapılacak en iyi şey sayıyı çarpmak veya bölmektir.


Şu senaryoyu düşünün:İndirim Fiyattan Asıl Liste Fiyatı Nasıl Belirlenir?


İndirimsiz fiyatı belirlemek için, indirimli fiyatın iskonto oranı ile iki katına çıkaran indirimli fiyatın tersi için hesaplamayı uygulayabilirsiniz. Bu, indirimsiz fiyatı orijinal seviyeye getirir.


İndirimleri hesaba katmadan önce fiyatları hesaplama formülü; indirim sonrası fiyat / (1 - indirim oranı). Hesaplayıcımızı kullanarak hem orijinal fiyatı hem de indirim oranını girerek indirim sonrası fiyatı belirleyebileceksiniz.


Sonuç olarak: İndirim Hesaplama Araçları Neden Önemli?


Edinebileceğiniz en değerli matematiksel yeteneklerden biri, indirimleri hesaplama yeteneğidir. Lokantada bıraktığınız bahşişte, bayilerde bulduğunuz indirimlerde, hatta kendi işletmenizde uyguladığınız oranlarda indirim uygulanabilir. Başlangıç fiyatının ondalık bir yüzde biçimiyle çarpılması, elde edilebilecek en basit indirim tahminini verir. Ürünün orijinal fiyatını alın ve ürünün satış fiyatına ulaşmak için geçerli indirimlerin tutarını çıkarın. Bunu bir hesap makinesi ile yapabilir veya fiyatı beyninizde yukarı veya aşağı yuvarlayabilir ve bu şekilde indirimi hesaplayabilirsiniz.


Copied