Gün hesaplama

Gün hesaplama, iki tarih arasındaki günleri hesaplamanıza yardımcı olan çevrimiçi ücretsiz bir araçtır.

Başlangıç Tarihi:

Bitiş Tarihi:


Girdiğiniz Tarihler Arasındaki Gün Sayısı:

10664 günler

Bu Tarihler Arasındaki Süre:

29 yıllar, 2 aylar, 12 günler

İki Tarih Arasındaki Gün Hesaplama


İki tarihi ayıran gün sayısını belirlemeniz mi gerekiyor? Belirli iki tarih arasında geçen gün, ay ve yıl sayısını kesin olarak belirlemek için tarihler arasındaki uygun çevrimiçi gün hesaplayıcımızı kullanabilirsiniz. Bu araç, gün sayısını ve tarihler arasında geçen süreyi ay ve yıl sayısıyla birlikte vererek iki tarih arasında geçen gün sayısını hesaplayacaktır. Bu çevrimiçi gün hesaplama aracı sadece ilk tarihi ve ikinci tarihi girin ve size gün sayısını ve tarihler arasındaki zaman farkını hemen sağlayacaktır. Bu hesaplayıcıyı kullanarak da yaşınızı belirleyebilirsiniz. Örneğin, kaç yaşındasınız ya da kaç yıl daha çalışmak zorundasınız. Sadece mevcut tarihi ve emeklilik tarihini sağlayarak bu iki tarih arasındaki süreyi ve dolayısıyla çalışmanız gereken süreyi bulabilirsiniz.


İki tarih arası gün hesaplama makinesinin çalışma prensibi nedir?


  1. Önceki tarihi "Birinci Başlangıç" ve sonraki tarihi "Bitiş Tarihi" olarak gösteren ilk hesaplayıcıyı kullanarak iki tarih arasında geçen süreyi belirleyebilirsiniz. Bu alanların her ikisi de açıldığında varsayılan olarak geçerli tarihi gösterir.
  2. Herhangi bir kullanıcı, 'Başlangıç Tarihi' olarak geçmişten bir tarih girip o tarih ile mevcut tarih arasındaki zaman aralığını hesaplama veya 'Bitiş Tarihi' olarak gelecekten bir tarih girme ve aradaki gün sayısını hesaplama seçeneğine sahiptir.
  3. Kullanıcı tercihine göre alternatif olarak her iki tarihi de girebilir ve her iki tarih arasındaki farkı doğrulayabilir. Bu da alternatif bir yöntemdir.
  4. Sonuçta çıkan tarih ve gün sayısı, kullanıcıya takvim günleri cinsinden gösterilir ve görüntülenen gün sayısı, boşluğun uzunluğuyla orantılıdır. Kullanıcılar, 'Bitiş Günü Dahil Et (1 gün ekle)' seçeneğini seçerek, son günü de dahil edebilirler.
  5. Bu tarih hesaplayıcıda kullanılan yöntemlere göre bir hafta "Pazartesi" ile başlar ve bir sonraki haftanın "Pazar"ına kadar devam eder.
  6. En çok gün hesaplama, tarih hesaplama, gebelik gün ve hafta hesaplama, kıdem tazminatı hesaplama, ihbar hesaplama ve de emeklilik tarihine kalan süreyi hesaplama gibi amaçlar için kullanılabilirler.

İki tarihi birbirinden ayıran günlerin sayısını hesaplayın


Bir tarihi diğerinden ayıran saat veya gün sayısını belirleme konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, yardım için çevrimiçi gün hesaplama makinemizi kullanabilirsiniz.


Gün hesaplama

Tam yaşınızı merak ediyor olabilirsiniz veya bir sonraki doğum gününüze kalan gün sayısını saymak isteyebilirsiniz. Bu soruların her ikisi de basit bir hesap makinesi ile cevaplanabilir. Emekliliğinize kalan saat veya gün miktarını belirlemek de ilginizi çekebilir. Nedeniniz ne olursa olsun bu hesap makinesinden yardım alabilirsiniz, bu yüzden kullanmaktan çekinmeyin.


Şu tarihten beri kaç gün geçti hesaplaması


Tarih hesaplayıcımız sayesinde sadece iki tarih arasında kalan süreyi yani gelecekteki bir güne kalan süreyi değil geçmişteki bir tarih üzerinden kaç gün, ay ve yıl geçtiğini hesaplayabilirsiniz. Bu hesaplama yöntemi özellikle yıl dönümlerini hesaplamada oldukça işe yarayacaktır.


Doğduğunuz günden bu yana, evlendiğiniz günden bu yana veya tarihte belirli bir günden beri (cumhuriyetin kuruluşu ya da kurtuluş savaşının bitiş tarihi gibi) geçen günlerin sayısını merak ediyor olabilirsiniz. Hesap makinesindeki ilk girişe tarihi tarihin yılını, ayını ve gününü girmeniz yeterlidir. Bu, orijinal tarihten bu yana yani hesaplamayı yaptığınız günün güncel tarihine kadar geçen günlerin sayısını hesaplamanıza olanak tanır.


Eğer tatilleri dahil etmek istiyorsanız, dahil etmek istediğiniz Türkiye Cumhuriyeti’nde kutlanan geleneksel bayramları seçebilir veya diğer tatilleri girmek için aşağıdaki tabloyu kullanabilirsiniz. Hesap makinesinin sonucu, seçilen zaman aralığına denk gelen tatil sayısının bir hesaplamasını içerecektir.


Belirli bir tarihten geriye doğru sayma


Hesap makinesine bir başlangıç tarihi sağlayın ve ardından son tarihe ulaşmak için eklemek veya çıkarmak istediğiniz gün sayısını seçin.


Gün hesaplayıcı, genel olarak bir çalışma haftasının Pazartesi'den Cuma'ya kadar devam ettiğini ve hafta sonlarının hem Cumartesi hem de Pazar'dan oluştuğunu varsayarak, seçilen tarihten itibaren geçen günlerin sayısını sağlar.


Varsayılan olarak, toplam gün sayısını hafta sonuna denk gelenlere ve haftaya denk gelenlere ayırır, ancak ek olarak, ortak veya başka herhangi bir tatili de içerebilir. Hesap makinesini kullandığınızda, "başlangıç tarihi" her zaman tam gün olarak sayılır ve "bitiş gününü dahil et" onay kutusu, "son tarihin" de tam gün olarak sayılmasına neden olur. Bu kutucuğu işaretlemezseniz, hesaplama bitiş tarihi dikkate alınmadan devam edecektir.


Gün Hesaplama Makinesini Kullanmak İçin Fikirler


İki belirli tarihten bu yana geçen günlerin sayısını bilmek, çeşitli bağlamlarda ve çeşitli amaçlar için yararlıdır. Bu bilgiler hem profesyonel hem de kişisel işlerin planlanmasında kullanılabilir:


İş yerinde size oldukça fazla zaman alacak ve belirli bir bitiş tarihi olan bir görev veya proje verildiyse, muhtemelen bu görevi kaç gün içinde tamamlamanız gerektiğini öğrenmelisiniz. Aynı şey, kendiniz için yaptığınız tüm hobiler veya projeler için de geçerlidir.


Evinizi geliştirmek için bir proje üzerinde çalışıyor, bir enstrüman çalmayı öğreniyor, bitki yetiştiriyor veya okulda bir dönem projesi üzerinde çalışıyor olsanız da, projenin başlangıcını ayıran günlerin sayısını hesaplamayı faydalı bulacaksınız.


Zamanı manuel olarak hesaplama


Elbette ki, iki tarih arasında geçen gün sayısını veya geçen süreyi manuel olarak hesaplayabilirsiniz; ancak, bunu yapmak için, her ayın içerdiği toplam gün sayısını aklınızda tutmanız gerekir. Genel anlamda hesaplanırken her yılda, bilindiği gibi tam olarak 365 gün vardır. Artık bir yıl söz konusu olduğunda, takvime ek bir gün eklenir. Her dört yılda bir artık yıl vardır, bu da Şubat ayında her zamanki 28 yerine 29 gün olduğu anlamına gelir.


Bu sayfadaki tarihler arası gün hesaplayıcısı, önce başlangıç tarihinin zaman damgasını alarak, ardından bunu bitiş tarihinden çıkararak (veya bitiş tarihi geçmişteyse tersini yaparak) ve ardından saat sayısını hesaplayarak çalışır, iki tarihi ayıran günler ve yıllar. Yazılım hangi yılda artık yıl olup olmadığını otomatik olarak bildiği için tarihi hesaplamada manuel olarak hesaplamaya göre çok daha hatasız sonuçlar verecektir ve artık yılları düşünemeye gerek kalmadan formüle dahil edecektir.


Doğduğum günden bu yana kaç yıl geçti? Yaşınızı gün, ay ve yıl olarak hesaplama


Başlangıç tarihi olarak doğum tarihinizi girin ve ardından bitiş tarihinin geçerli tarihe ayarlandığından emin olun. Bu, doğumunuzdan bu yana geçen günlerin sayısını hesaplamanıza izin verecektir.


Yaşınızı hesaplamak için gün hesaplama aracı nasıl kullanılır?


Gün sayacını kullanmak için ilgili açılır seçeneklerden bir başlangıç ayı, tarihi ve yılı seçin. Sayımın son gününün dikkate alınmasını istiyorsanız "bitiş gününü dahil et" kutusunu işaretleyin ya da bir sonraki günü seçip bitiş gününü dahil et seçeneği olmadan da devam edebilirsiniz.


Otomatik Gün Hesaplama Aracını Kullanmanın Faydaları:Copied